ستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 

 

 

php چیست ؟

پی‌اچ‌پی (PHP) یکی از پر طرفدارترین زبان‌های اسکرییپ نویسیمتن باز (Open Source) hsj، که بیشتر برای طراحی برنامه‌های سمت سرور در وب‌گاه‌های پویا (Dynamic) مورد استفاده قرار می‌گیرد. PHP مخفف PHP: Hypertext Preprocessor (پیش‌پردازندهفرامتن) می‌‌باشد. پی‌اچ‌پی در سال ۱۹۹۴ ایجاد شد. رسموس لردورف (Rasmus Lerdorf) ایجاد کننده اولیه آن بوده است ولی در طی زمان این زبان برنامه‌سازی، توسط سایر کارشناسان و برنامه‌نویسان تکمیل گردیده و به شکل کنونی آن درآمده‌است.

پی‌اچ‌پی از زبان‌های اسکریپت‌نویسی تحت وب است. ساختار این زبان بسیار شبیهزبان سی (C) وزبان برنامه‌نویسی پرل (Perl) می‌‌باشد. شکل پذیری فوق العاده آن و نیز همگونی با اغلب بانک های اطلالاتی از قبیلMYSqLقدرت آن را افزایش داده است.

مشهورترین نرم‌افزارهای(بسته های) ایجاد شده با پی‌اچ‌پی عبارت‌اند از phpBB و PHPNukeو mybbومدیا ویکی (MediaWiki) (که این وب‌گاه با آن طراحی شده). پی‌اچ‌پی می‌تواند جایگزینی برای زبان‌های ASP.NET و JSP و Perl باشد.

سادگی استفاده از پی‌اچ‌پی و شباهت آن به زبان سی و پرل (و از نسخه ۵ آن به جاوا) باعث شده که اغلب برنامه نویسان با تجربه در کوتاه‌ترین زمان ممکن برنامه‌های کاملی را ایجاد کنند.

پی‌اچ‌پی تنها یک زبانااسکریپت نویسی نیست و با استفاده از PHP-GTK می‌توان برای طراحی برنامه‌های با ظاهر گرافیکی (GUI) و همچنین طراحی برنامه‌های خط فرمان شبیه پرل یاپایتون (Python) از آن استفاده کرد.

پی‌اچ‌پی امکان استفاده از انواع مختلفی ازپایگاه های داده را از جمله MySQL،اوراکل، IBM DB۲ ،Microsoft SQL Server ،PostgreSQL و SQLite با دستورهایی ساده فراهم می‌‌سازد.

پی‌اچ‌پی روی بیشتر سیستم عامل‌های معروف از جمله لینوکس،یونیکس،ویندوزو Mac OSX و با اغلب کارگزارهای وب (Web Server) معروف، قابل اجراست.

با نگاهی دیگر

phpچیست؟

این زبان اسکریپت نویسی که که همراه HTML بکار می رود و بر خلاف آن قابلیت پردازش داده را دارد. مخفف عبارت  Hypertext Preprocessor به معنای پیش پردازنده یا ابر متن می باشد. PHP در سال 1995 توسط راسموس لردوف به وجود آمد.

راسموس این برنامه را به وسیله زبان C ایجاد کرد . تعداد نسخه های فرائانی از C بوجود آمد . که بطور گسترده در اینترنت برای ایجاد سایت های مختلف بکار می رود. دلایل زیادی برای این استقبال وجود دارد .

1-  PHP سرعت بالا دارد.

2- یادگیری و برنامه نویسی آن راحت است.

3- قابلیت حمل بالای دادر و بر روی سیستم عامل های مختلف قابل اجرا می باشد.

4 -رایگان و سورس های آن قابل دسترسی می باشد.

5-  به طور گسترده پشتیبانی می شود.

6- امنیت بالایی دارد.

7- قابلیت انعطاف پذیری بالایی دارد و شما به دلخواه می توانید آن را پیکر بندی کنید.

ادامه در ادامه مطلب

کارهایی که PHP انجام می دهد

PHP یک زبان اسکریپتی می باشد که در زمینه های مختلف کاربرذ دارد . قابلیت ایجاد صفحات پویا و ذخیره سازی اطلاعات در بانک های اطلاعاتی از مهمترین کاربردهای PHP می باشد.

خصوصیات PHP بین زبان های اسکریپتی

در واقع زبانهای اسکریپتی به دوسته سمت سرویس دهنده و سمت سرویس گیرنده تقسیم می شوند. اسکریپت های نوشته شده سمت سرویس گیرنده بر روی سرویس گیرنده ایجاد می شود. مثل جاوا اسکریپت .. اسکریپت های بر روی سرویس دهنده بر روی سرویس دهنده ها اجرا می شود. که PHP نیز سمت سرویس دهنده می باشد.

اسکریپت های PHP بر روی دهنده اجرا می شود و کاربر اصلا کد های PHP را نمی بیند. بلکه به وسیله مرورگر خود نتیجه کار خود را می بیند.

کد های PHP را هم می توان مجزا و هم می توان همراه HTML مشاهده نمود. 

ارتباط با فرم های HTML

با PHP  می توان یک فرم  HTML  را ایجاد کرد. و سپس داده های ارسالی آن را پردازش نمود.

ارتباط با بانک اطلاعاتی

قابلیت کار با بانک اطلاعاتی درونی PHP  نهفته است.

ایجاد صفحات وب بصورت امن

فراهم نمودن محیطی امن برای برای برنامه نویسان . مثلا کاربر باید قبل از مشاهد صفحه وب شماره رمز و نام عبور خود را بزند.

بانک های اطلاعاتی PHP

زبانی که برنامه نویسی یک برنامه PHP را نوشت اسکریپت های  نوشته شده را به ابتدابه بانک اطلاعاتی منتقل می شود . و پاسخ آن به صورت اسکریپت برای کاربر اجرا خواهد شد. در واقع اطلاعات درون بانک اطلاعاتی قرار می گیرد.

مهم ترین و پر کار برد ترین بانک اطلاعاتی (PHP MY SQL ) می باشد. البته تعداد بانکهای اطلاعاتی که PHP را پشتیبانی می کنند حدود 9 عدد می رسد.

موتور های پردازشگر PHP

بطور کلی PHP از سه قسمت تشکیل شده است :

1-ماژول تابع

2-هسته زبان(موتور ZEND)

3-یک واسط سرویس دهنده وب

2122

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به مجتمع فرهنگی دیجیتالی فدک استان اردبیل می باشد